Ik mēnesi katram darba devējam jāiesniedz VID elektroniskajā deklarāciju sistēmā (EDS) atskaites "Darba devēja ziņojums"..

Zalktī ir 2 veidi, kā iesniegt šīs atskaites. Var datus izeksportēt uz xml failu un pēc tam šo failu var ieimportēt VID EDS.

Otrajā variantā var iesniegt online režīmā, kad Zalktis interneta vidē savienojas ar VID EDS sistēmu caur API saskarni un caur to nosūta deklarācijas saturu.


Kā darām abos variantos, tālāk paskaidrots.

Caur Zalktis izvēlni: Alga > Algu atskaites ir pieejamas vairākas algu atskaites sadaļas.

Izvēlieties VSAOI, IIN, FP ziņojumi sadaļu, būs pieejams darba devēja ziņojums, paziņojums par fiziskai personai izmaksātajām summām un IIN pārskats par fiziskās personas - nerezidenta gūtajiem ienākumiem un samaksāto nodokli LR (tikai par 2022.g. ukraiņiem-nerezidentiem).

Izvēlaties Darba devēja ziņojumu:Darba devēja ziņojuma izskats redzams bildē. Šajā ziņojuma veidošanas logā, var izvēlieties nepieciešamo mēnesi, gadu un kā aprēķināt stundas. Tad spiediet pogu aprēķināt, tad aprēķināsies darba devēja ziņojums.

Tad var pārbaudīt, vai pareizi aprēķināts, var apskatīt tabellapās uz citiem darba ņēmēju veidiem, piemēram, Pilnā apdrošināšana, Vecuma pensionāri, Valdes loceklis uc.

Loga apakšā, pogu rindiņā var redzēt 2 pogas "Faila eksports uz VID EDS" un "Online eksports uz VID EDS". 

Lai sagatavotu VID EDS noteiktas struktūras xml failu, nospied pogu "Faila eksports uz VID EDS".

Lai nosūtītu darba devēja ziņojumu VID EDS caur internetu, izmantojot VID EDS API saskarni, nospiediet pogu "Online eksports uz VID EDS".Bet lai varētu nosūtīt online režīmā caur internetu, vispirms jāveic konfigurācijas gan EDS, gan Zalktī. EDS API servisa izmantošana paātrina un vienkāršo atskaišu iesniegšanu VID EDS – nav jāveic atskaišu saglabāšana datorā, pēc tam šīs atskaites imports VID EDS – ar vienu klikšķi atskaite tiek importēta uz VID EDS. Šis serviss notiek, izmantojot drošo interneta protokolu HTTPS/SSL.

       EDS sistēmai var piekļūt, lietojot interneta pārlūkprogrammu un ievadot adresi: www.eds.vid.gov.lv, autorizējoties ar savu lietotāja vārdu un paroli vai izmantojot pieslēgšanas iespēju ar Latvija.lv vai eParakstu. Kad ir veikta pieslēgšanās EDS sistēmai, kreisajā pusē pie izvēlnes saraksta zem sadaļas “Iestatījumi”, ir pieejama apakšizvēlne "Servisa saskarne".  Nodokļu maksātāja lietotājam EDS iestatījumu sadaļas lapā “Servisu saskarne” jāatzīmē atļauja izmantot EDS lietotāja kontu, pārstāvot attiecīgo nodokļu maksātāju, un jāizveido API atslēga. Ievadīt IP adreses nav obligāta.        


Tagad sagatavojam Zalktī iestatījumus EDS API saskarnes nodrošināšanai. 

Caur Zalktis izvēlni : Pamatdati > Administratora rīki > Galvenie Pamatdati. Tur Galveno pamatdatu logā, izvēlieties tabellapu "Datu apmaiņa".

Tad tur var ievadīt jūsu pieslēgšanas datus:Lietotājs - lietotājs, kas pieslēdzies datubāzei un arī ir tas lietotājs, kas ieguva API atslēgu no VID EDs sistēmas attiecīgam uzņēmumam. Katram EDS lietotājam ir sava API atslēga. Katram uzņēmumam arī ir sava API atslēga. Ja esat grāmatvedības pakalpojumu sniedzējs un apkalpojat vairākus uzņēmumus, katram uzņēmumam jāieliek izmantošanas tiesības un jāiegūst API atslēga.

Lietotāja e-pasta adrese - lietotaja e-pasta adrese un kuru arī ieliks nosūtamā dokumentā uz VID EDS sistēmu kā lietotāja e-pasta adrese.

API atslēga – ievietojam API atslēgu, kuru ģenerēja EDS sistēma. Lai nekļūdītos ar garo API atslēgu, var iekopēt tieši no VID EDS vides.

Lietotāja numurs – izmantojam to pašu lietotājvārdu kā EDS sistēmā. 

Parole – izmantojam to pašu paroli kā EDS sistēmā. 

Šie ievadītie dati ir jūsu lietotāja konfigurācija. Citiem lietotājiem šie jūsu dati nav pieejami un viņiem jāievada savi dati!

Tad var aizvērt galveno pamatdatu logu, lai dati saglabājas.


Tad no darba devēja ziņojuma loga var eksportēt ziņojumu online uz VID EDS. Pēc nosūtīšanas parādīsies paziņojums, vai darba devēja ziņojums ir sekmīgi nosūtīts.

Ja jūs šo ziņojumu nejauši sūtīsiet pāris reizes, tad VID EDS sistēmā būs pāris ziņojumi. Lieko ziņojumu var nodzēst VID EDS vidē.

Veiksmīgi nosūtītais dokuments parādīsies VID EDS vidē, sadaļā Dokumenti. Atliek atzīmēt vai tas ir pirmreizējs dokuments vai precizējums un tad var apstiprināt!